Kostra lidského těla
V hodině přírodovědy si páťáci hravou a zábavnou formou opakovali kostru lidského těla. Ve třídě byla připravena stanoviště s úkoly. Na stanovištích se děti postupně střídaly a každý tak měl možnost pracovat svým tempem, samostatně a efektivně. Na zmiňovaných stanovištích žáci popisovali kostru lidského těla, vyhledávali a zapisovali informace nalezené v encyklopediích.
Víte například z kolika kostí se skládá lidské tělo? Která kost v našem těle je nejdelší a která naopak nejmenší?
Dále skládali kostru našeho ,,Emana” v životní velikosti a nesměla chybět také hra na archeology, kde žáci přiřazovali názvy kostí k ,,archeologickým vykopávkám”. :-)
Programování v hodině informatiky
Páťáci se v hodinách informatiky kromě běžné práce na počítači učí také základy programování. Pracují s tzv. Ozoboty, což je nejpokročilejší programovatelná robotická pomůcka, kterou lze využít ve výuce na 1. stupni.
Žáci se učí robota programovat různými způsoby. Nejprve se naučili Ozobota programovat pomocí kresby čar a barevných kódů
tzv. ozokódů. Později se žáci pustili do programování robota prostřednictvím intuitivního vizuálního editoru OzoBlockly.
S Ozoboty si v hodinách informatiky užíváme spoustu zábavy, ale hlavně rozvíjíme kreativitu, logické a informatické myšlení.
Podnebné pásy
Podnebným pásům jsme se věnovali napříč různými předměty. V přírodovědě jsme se dozvídali zajímavé informace, ve výtvarné výchově jsme měli za úkol nakreslit vybrané zvíře daného podnebného pásu a v informatice jsme každý tvořili svoji vlastní prezentaci na vybraný podnebný pás.
Do prezentace jsme zahrnuli všechny získané vědomosti a doplnili je o poutavé fotografie a obrázky. Vytvořenou prezentaci jsme poté představili zbytku třídy.
Samotný projev před třídou nebyl snadný, byli jsme nervózní, ale vzájemně jsme se povzbudili a všichni jsme to zvládli naprosto skvěle. Byla to pro nás nová zkušenost a už teď se těšíme na další projekty, které budeme moci prezentovat.
Na závěr jsme si své vědomosti ověřili při venkovní stezce s úkoly.
Vánoční besídka
A jak jsme si vánoční čas zpříjemnili my páťáci?
Každý den jsme pečlivě otevírali balíček adventního kalendáře, kde nás čekaly vánoční tradice, zajímavosti a také různé úkoly. Některé vánoční tradice jsme si měli možnost také vyzkoušet, pouštěli jsme lodičky, krájeli jablka a připravili si vánoční punč, který jsme poté s chutí vypili.
Máme rádi různé vědomostní hry, zahráli jsme si tedy vánoční kvíz, ve kterém jsme poznávali úryvky z pohádek a filmů, doplňovali jsme text vánočních koled, poznávali jsme také hlášky z vánočních pohádek a zkrátka jsme si užívali společně strávený čas.
A teď už hurá na vánoční prázdniny, KRÁSNÉ VÁNOCE!
Putování za hvězdou betlémskou, vánoční trhy a návštěva interaktivní herny
Navštívili jsme vánoční Znojmo, kde jsme se nejprve vydali na putování za hvězdou betlémskou, což je adventní stezka vánočním městem. Stezka je doprovázena adventními úkoly, které děti postupně plnily a odpovědi zapisovaly do záznamového archu. Ten na konci stezky úspěšně odevzdaly do truhly a vysloužily si tak malou odměnu. Po stezce jsme se ohřáli v interaktivní herně Sládkovna, děti si vyzkoušely svou trpělivost, přesnost a vzájemnou spolupráci. Výlet jsme završili na vánočních trzích, kde si každý udělal radost nákupem malého suvenýru nebo něčeho dobrého na zub.
Předvánoční tvoření
Ve výtvarné výchově a pracovních činnostech se setkáváme s různými výtvarnými technikami a pracujeme s materiály všeho druhu.
Vyzkoušeli jsme si například Enkaustiku, což je malba žehličkou a horkým voskem. Díky této technice nám vznikla opravdu originální výtvarná díla.
Umíme si poradit také s kladívkem, zatloukali jsme hřebíčky a propletením bavlnky nám vznikaly krásné vánoční ornamenty.
(Mockrát děkujeme tatínkovi za pomoc s nařezáním dřevěných kulatin.)
Ovládáme oblíbenou ubrouskovou techniku, kterou jsme použili při tvorbě vánočních svítilen.
Nesmíme zapomenout na vánoční stromeček, který jsme si ozdobili vlastnoručně vyrobenými ozdobami ze samotvrdnoucí hmoty a sušenými pomeranči.
Holky se také pustily do výroby adventního věnce, na kterém pravidelně zapalujeme svíčky a zpříjemňujeme si tak adventní čas.
Na všechny naše výtvory se můžete přijít podívat k nám do školy, kde jsme si pro Vás připravili vánoční výstavu.
Vesmírný projekt
Vesmír je u nás opravdu oblíbené téma, proto jsme se mu věnovali napříč různými vyučovacími předměty.
Vyhledávali jsme zajímavé informace v encyklopediích, tvořili referát na vybranou planetu sluneční soustavy, sestavili jsme si některá souhvězdí, plnili vesmírné kvízy a společnými silami jsme si vytvořili náš třídní vesmírný model sluneční soustavy, na který jsme obzvláště pyšní. :-)
Svatý Martin a s ním spojené pranostiky
Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno?
Abychom se s páťáky dozvěděli odpovědi na tyto otázky, věnovali jsme se legendě o svatém Martinovi. Vyhledávali jsme informace, pracovali s textem, skládali komiks o svatém Martinovi dle posloupnosti a seznámili jsme se s pranostikami, které souvisí právě se svatým Martinem. Každý žák si poté jednu pranostiku vylosoval a dle své vlastní fantazie ji výtvarně zpracoval.
Dušičky, Halloween, Día de los Muertos
Jak slavíme svátek zemřelých u nás a jak se slaví ve světě? To byla hlavní otázka dne. Zeptejte se Vašich dětí, který svátek je nejvíce zaujal a co zajímavého se dozvěděly. :-)
Nechyběla také úniková hra ze strašidelného zámku a tematické pohybové hry.
Příprava na Halloween
Abychom si ve třídě mohli navodit halloweenskou atmosféru, pustili jsme se s dětmi do malby strašidelných domů a do tvoření duchů a svítilen. S dětmi si také čas od času rádi připravíme něco dobrého na zub, proto jsme se vrhli do pečení halloweenského cukroví.
A jak se nám práce dařila? Já myslím, že skvěle.
Zkoumáme, bádáme v přírodovědných předmětech
Při každé vhodné příležitosti vytahujeme naše lupy, mikroskopy a zkoumáme probíranou látku ,,do hloubky".
Čtenářský koutek
V rámci plnění čtenářské výzvy si jednou za čas vyhradíme hodinu pro čtení vybrané knihy. Děti si najdou pohodlné místo ke čtení a věnují se četbě dle vlastního čtenářského tempa.
28.9. - Den české státnosti, sv. Václav
Proč slavíme státní svátek 28.9.? To naši páťáci dobře ví. Shlédli jsme krátké video, povídali si, vyhledávali informace a vytvořili jsme si také vlastní korunu sv. Václava.
Pro zábavu a zpestření dne nás čekala svatováclavská výzva. Tak schválně, kdo vydrží nosit korunu na hlavě co nejdéle? Sice už jsme páťáci, ale tahle výzva nás opravdu pobavila.